15 Жовтня 2018, Понеділок, 14:37
ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області

Вул. Архітектора Паученка, 64/53, кім. 204, місто Кропивницький, 25006
Тел./факс (0522) 32-04-34      E-mail: kpnspp@ukr.netГоловна
· RSS
Меню сайту
Каталог
ПОТОЧНІ НОВИНИ [577]
Звіти про роботу Відділення [14]
Статті, виступи, інше [23]
Адреси Відділень НСПП [1]
Форма входу
Статистика

Календар свят України. Граматика української мови

 
Головна » 2013 » Лютий » 11 » Голодування - крайній засіб морального тиску найманих працівників з метою вирішення своїх вимог
15:43
Голодування - крайній засіб морального тиску найманих працівників з метою вирішення своїх вимог

11.02.2009, 15:43

Т.А. Коноваленко заступник начальника
відділення НСПП в Кіровоградській області –
завідувач сектора правового забезпечення

О.Ю. Крайносвіт головний спеціаліст сектора
аналітично - інформаційної роботи та прогнозування
відділення НСПП в Кіровоградській області


 

Голодування - крайній засіб морального тиску 
найманих працівників з метою вирішення своїх вимог 

    В наш час дуже часто в сфері застосування праці відбувається зіткнення інтересів найманих працівників та власника. 

     При погіршені фінансово-економічного стану підприємства власник, шукаючи шляхи виходу із кризового стану та джерела фінансування, іде шляхом найменшого опору, затримуючи виплату найманим працівникам заробітної плати.        Таким чином, наймані працівники своєю працею фактично кредитують підприємство.
     Це тягне за собою цілу низку проблем і, в першу чергу, викликає трудові конфлікти на підприємствах, установах та організаціях. Наймані працівники вважають найефективнішим способом отримання зароблених грошей - застосування акцій соціального протесту. 
    Саме з метою вирішення економічних і соціальних інтересів найманих працівників було прийнято Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» (далі - Закон), який визначив правові та організаційні засади функціонування системи заходів по вирішенню колективних трудових спорів (конфліктів) та відповідно до якого Указом Президента України було утворено Національну службу посередництва і примирення.
     В Законі та нормативно-правових актах Національної служби посередництва і примирення чітко регламентований порядок застосування акцій соціального протесту; під час вирішення колектив¬них трудових спорів наймані працівники підприємств, установ, організацій мають можливість використовувати право на страйк.
   Законодавством України, крім страйку, передбачені й інші форми акцій соціального протесту. Однією із форм акцій протесту по відстоюванню найманими працівниками своїх інтересів є голодування. 
   Голодування застосовується найманими працівниками як крайній засіб морального тиску з метою вирішення своїх вимог.
     У практиці відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області (далі - Відділення) було два випадки застосування найманими працівниками голодування. Саме до цієї форми соціального протесту вдалися наймані працівники ТОВ "Молкомцентр" та наймані працівники редакції газети Кіровоградської обласної ради та Кіровоградської обласної державної адміністрації «Народне слово».
      Так, розпорядженням Національної служби посередництва і примирення було зареєстровано колективний трудовий спір між найманими працівниками та адміністрацією ТОВ "Молкомцентр" м. Кіровограда та висунуті найманими працівниками вимоги:
1. До 5 лютого 2003 року виплатити заборгованість із заробітної плати за вересень, жовтень, 2002 року всім найманим працівникам;
2. До 20 лютого 2003 року виплатити поточну заробітну плату за січень 2003 року;
3. Виплатити заборгованість із заробітної плати за серпень, листопад, грудень 2002 року.
    В ході сприяння вирішенню даного трудового спору Відділенням було залучено: обласну державну адміністрацію, Федерацію профспілок, обласний комітет профспілки працівників харчової та переробної промисловості, обласну прокуратуру, управління промисловості, енергетики, транспорту та зв’язку обласної державної адміністрації. 
      За сприянням обласної державної адміністрації здійснювався активний пошук інвестора чи нового власника, який мав би змогу вивести підприємство з кризового стану та задовольнити вимоги найманих працівників. Однак, із-за ухилення адміністрації ТОВ "Молкомцентр" від участі у примирних процедурах по вирішенню колективного трудового спору наймані працівники розпочали безстроковий страйк, в якому прийняли участь понад 200 працівників підприємства.
     З метою врегулювання конфліктної ситуації з найманими працівниками та адміністрацією ТОВ «Молкомцентр» було проведено переговори представником можливого майбутнього власника підприємства головою правління ВАТ "Баришівський молокопродукт" Волковим Є. Г., який виказав готовність щодо вирішення вимог найманих працівників та зацікавленість у подальшому ефективному функціонуванні підприємства.
     Пунктом 9.2. Положення про порядок проведення страйку як крайнього засобу вирішення колективного трудового спору (конфлікту) та примирних процедур під час страйку визначено, що вирішення колективного трудового спору під час страйку здійснюється шляхом:
- проведення переговорів між органом (особою), що очолює страйк,
та власником або уповноваженим ним органом (представником), в тому числі із залученням до участі в переговорах незалежного посередника та експертів і фахівців НСПП;
- утворення органом (особою), що очолює страйк, та власником або уповноваженим ним органом (представником) узгоджувальної комісії, в тому числі із залученням до участі в роботі узгоджувальної комісії незалежного посередника та експертів і фахівців НСПП.
   Визначені Положенням шляхи вирішення колективного трудового спору розширили можливості сторін спору щодо прийняття спільного рішення та підписання Угоди про вирішення спору, яка констатує згоду сторін про виконання усіх істотних умов.
     10.04.2003 року за сприянням Відділення відбулися чергові переговори між сторонами колективного трудового спору, в результаті розгляду вимог та узгодження можливих варіантів їх вирішення, сторони дійшли згоди про укладення мирової Угоди про вирішення колективного трудового спору. До Угоди було включено такі пункти:
1. Заборгованість із заробітної плати за 4 місяці в сумі 234,0 тис. грн. (вересень - грудень 2002 року) погасити невідкладно.
2. Погашення заборгованості із заробітної плати за січень - березень 2003 року здійснити протягом 6 місяців рівними частками, при цьому нарахування заробітної плати за час страйку здійснити як за час простою не з вини працівника (частина 1 статті 113 КЗпП).
3. Поточну заробітну плату за квітень виплатити до 15 квітня 2003 року, а в подальшому відповідно до законодавства.
4. Наймані працівники приступають до роботи після виконання власником пункту 1 Угоди.
5.Угода набирає чинності з дня виконання власником пункту 1 цієї Угоди.
    Як наслідок, у зв’язку з виконанням пункту 1 Угоди розпорядженням Національної служби посередництва і примирення було знято з реєстрації і контролю першу та третю вимоги зареєстровані у колективному трудовому спорі між найманими працівниками ТОВ "Молкомцентр" та адміністрацією ТОВ "Молкомцентр" м. Кіровограда у зв'язку з їх повним виконанням.
    Але вже 17 вересня 2003 року до Відділення звернулася голова профспілкового комітету ТОВ "Молкомцентр" з повідомленням про порушення умов Угоди.
     У зв'язку з цим Відділення повідомило Кіровоградську міську раду та обласну державну адміністрацію про ускладнення у стані соціально-трудових відносин на підприємстві. 
    01.10.2003 року відбулося пікетування найманими працівниками ТОВ "Молкомцентр" обласної державної адміністрації.
Трудовим колективом планувалося провести 13.10.2003 року загальні збори, однак у звязку з ухиленням представників власника, збори не відбулися. Таке ставлення власників до найманих працівників призвело до повторного пікетування обласної державної адміністрації.
      Також, в ході вирішення спору Відділенням було з’ясовано, що вирішити вимоги найманих працівників підприємства реально взмозі тільки заставодержатель (майна) підприємства ТОВ «Європейський банк розвитку та заощаджень». 
      У зв’язку з ухиленням заставодержателя ТОВ “Європейський банк розвитку та заощаджень” від вирішення вимог найманих працівників на підприємстві склалась критична ситуація. 12 липня 2004 року наймані працівники (43 чол.) на загальних зборах трудового колективу прийняли рішення не покидати територію підприємства до повного розрахунку власника по заборгованості із заробітної плати.
      13 липня 2004 року на загальних зборах трудового колективу було прийнято рішення про застосування попереджувального голодування як засобу вирішення вимог найманих працівників. Але знову ж таки, в результаті невжиття власником заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації та пошук взаємоприйнятних рішень, наймані працівники 14 липня 2004 року прийняли рішення про безстрокове голодування до повного погашення заборгованості із заробітної плати. Участь у голодуванні брали 25 працівників, решта учасників акції в кількості 18 чоловік перебували цілодобово на підприємстві разом з голодуючими. У зв'язку із оголошенням найманими працівниками ТОВ "Молкомцентр" рішення про застосування колективного голодування, як крайнього засобу морального тиску з метою вирішення вимог, висунутих ними при вступі у колективний трудовий спір, Відділенням було надано вичерпних рекомендацій по його проведенню сторонам спору.
       Зокрема, у рекомендаціях Відділення на голову профспілкового органу було акцентовано увагу на те, що учасники колективного голодування повинні надати медичному персоналу, який здійснює нагляд за станом їх здоров'я, всі відомості про стан здоров'я, хронічні хвороби, які можуть загостритися під час голодування; пройти обов'язковий медичний огляд перед початком і після закінчення голодування; дотримуватися порад лікарів в випадку загострення хронічних хвороб та погіршення стану здоров'я в процедурі колективного голодування. Продовжити переговори з власником (представником власника) з метою вироблення взаємоприйнятного варіанту вирішення спору та припинення голодування.
     Окрім того, Відділенням здійснювався постійний контроль за ситуацією з метою недопущення неправомірних дій та запобігання порушень законодавства, а також було залучено до вирішення даного конфлікту відповідні служби. Зокрема, з метою забезпечення належного нагляду за станом хімічно-небезпечного об’єкту, здоров’я працюючих, які голодують, Відділення звернулося до УМВС України в Кіровоградській області, управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, управління охорони здоров’я, які зі свого боку вжили необхідних запобіжних заходів.
      УМВС України в Кіровоградській області забезпечило патрулювання силами особового складу зони схову аміаку.
    Управлінням охорони здоров’я обласної державної адміністрації було направлено на підприємство медичних працівників, які здійснили медичний огляд всіх найманих працівників та встановили подальший нагляд за станом їх здоров’я. 
      В результаті сприяння Відділення та Національної служби посередництва і примирення 15 липня 2004 року було укладено Угоду про вирішення конфліктної ситуації, що склалася у ТОВ «Молкомцентр» між представниками найманих працівників, ТОВ «Європейський банк розвитку та заощаджень», Національною службою посередництва і примирення та обласною державною адміністрацією, згідно якої правління ТОВ “Європейський банк реконструкцій та заощаджень” надало фінансову допомогу ТОВ “Молкомцентр” для виплати заборгованості із заробітної плати у сумі 42,6 тис.грн. Виплата заборгованої заробітної плати проводилася в присутності представників власника ТОВ „Молкомцентр", ТОВ „Європейський банк розвитку та заощаджень", обласної державної адміністрації та Відділення. 16 липня 2004 року після отримання зазначеної суми наймані працівники припинили акцію протесту і залишили територію підприємства. У зв’язку з тим, що конфліктна ситуація, що склалася у ТОВ „Молкомцентр" між найманими працівниками та власником була вирішена та на підставі Ухвали господарського суду Кіровоградської області «Про визнання ТОВ «Молкомцентр» м. Кіровограда банкрутом» розпорядженням НСПП колективний трудовий спір між найманими працівниками ТОВ "Молкомцентр" та адміністрацією ТОВ "Молкомцентр" м. Кіровограда був знятий з реєстрації.
      Другою, не менш резонансною, є ситуація, яка склалася у ході вирішення колективного трудового спору між найманими працівниками редакції газети Кіровоградської обласної ради та Кіровоградської обласної державної адміністрації “Народне слово” та Кіровоградською обласною державною адміністрацією
      У практиці Відділення дуже часто зустрічаються випадки, де стороною спору з боку власника (органами влади) порушуються вимоги статті 13 Закону про заборону ухилення від участі в примирних процедурах жодної із сторін КТС. В ході вирішення спору, як правило, органами влади ігноруються рекомендації Відділення щодо укладення угод про утворення трудового арбітражу та обов’язковість його рішень. Пасивна позиція органів влади та формальне відношення до вирішення спору призводять до не вирішення колективних трудових спорів протягом тривалого часу, що негативно впливає на стан соціально-трудових відносин в трудових колективах. І як останній крок – акції соціального протесту. В даному випадку найманими працівниками редакції газети “Народне слово” було застосовано акцію протесту у формі голодування.
     В зв’язку з ухиленням Кіровоградської обласної державної адміністрації від переговорів з органом, який представляв інтереси найманих працівників, щодо вирішення вимоги найманих працівників та наміру обласної державної адміністрації винести на розгляд сесії питання про реорганізацію редакції газети Кіровоградської обласної ради та Кіровоградської обласної державної адміністрації “Народне слово” наймані працівники редакції газети “Народне слово” у кількості 12 чоловік (загальна кількість працюючих – 40 чоловік) вдалися до безстрокового голодування на робочому місці. 
     Відділенням було надано вичерпних роз’яснень органу, уповноваженому представляти інтереси найманих працівників, щодо порядку проведення голодування, а обласній державній адміністрації - про права і обов’язки власника під час проведення голодування.
      З метою недопущення нещасних випадків, пов’язаних зі станом здоров’я голодуючих, Відділенням було рекомендовано управлінню охорони здоров’я обласної державної адміністрації вжити відповідних заходів по обстеженню та обслуговуванню голодуючих найманих працівників.
     На вимогу органу, уповноваженого представляти інтереси найманих працівників, головному редактору газети Кіровоградської обласної ради та Кіровоградської обласної державної адміністрації “Народне слово” було надано можливість доведення вимог найманих працівників до депутатів Кіровоградської обласної ради на сесії обласної ради. Кіровоградською обласною радою та обласною державною адміністрацією було прийнято рішення щодо забезпечення фінансування газети “Народне слово” та погашення заборгованості із заробітної плати, яка стала предметом колективного трудового спору. Рішення, прийняті обласною державною адміністрацією та обласною радою, сприяли тому, що наймані працівники газети “Народне слово” припинили голодування та приступили до роботи. Розпорядженням НСПП колективний трудовий спір між найманими працівниками редакції газети Кіровоградської обласної ради та Кіровоградської обласної державної адміністрації “Народне слово” та Кіровоградської обласної державної адміністрації був знятий з реєстрації у зв'язку з його повним вирішенням.
    Аналіз вищенаведених конфліктних ситуацій показав, що нехтування сторонами вимог Закону, бездіяльність і зволікання на початковій стадії спору призводять до нагромадження проблем, а бажання вирішити їх раптом, водночас призводить до загострення відносин між найманими працівниками і власником, численних порушень Закону і, як результат - виникнення конфлікту. 
    Відділення сприяє активному пошуку сторонами шляхів врегулювання конфлікту, що виник між ними, спонукає їх до діалогу та вирішення всіх питань згідно з чинним законодавством, прагне, щоб конфліктуючі сторони якомога краще орієнтувалися у чинному законодавстві, наші роз’яснення і рекомендації стосуються не лише дотримання вимог Закону, а й широкого спектру питань трудового законодавства тощо.
      Тому, хочеться наголосити на необхідності розробки Положення про порядок застосування акцій соціального протесту у формі голодування в процесі вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), так як порядок проведення вказаних дій у чинному трудовому законодавстві відсутній. Законодавче врегулювання цього питання допоможе сторонам спору у захисті своїх прав та інтересів в процесі застосування цієї форми акції протесту.

 

Категорія: Статті, виступи, інше | Переглядів: 49 | Додав: ВідділенняНСПП | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright MyCorp © 2018
Календар
«  Лютий 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Пошук