15 Жовтня 2018, Понеділок, 15:11
ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області

Вул. Архітектора Паученка, 64/53, кім. 204, місто Кропивницький, 25006
Тел./факс (0522) 32-04-34      E-mail: kpnspp@ukr.netГоловна
· RSS
Меню сайту
Каталог
ПОТОЧНІ НОВИНИ [577]
Звіти про роботу Відділення [14]
Статті, виступи, інше [23]
Адреси Відділень НСПП [1]
Форма входу
Статистика

Календар свят України. Граматика української мови

 
Головна » 2013 » Березень » 18 » Про взаємодію відділення НСПП в Кіровоградській області
10:07
Про взаємодію відділення НСПП в Кіровоградській області

14.11.2011, 10:07

М.О. Рішняк, начальник відділення НСПП
в Кіровоградській області

О.Ю. Крайносвіт, заступник начальника відділення
НСПП в Кіровоградській області –
завідувач сектора правового забезпечення

Про взаємодію відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області з органами місцевої влади, місцевого самоврядування, організаціями профспілок і роботодавців при попередженні виникнення та врегулюванні колективних трудових спорів (конфліктів)

   08 листопада 2011 року відповідно до плану роботи на 2011 рік відбулось засідання тристоронньої соціально-економічної ради Кіровоградської області (далі – Рада).
Засідання Ради проходило під головуванням С.М. Ларіна, голови Кіровоградської обласної державної адміністрації, С.Ю. Петрова, голови Федерації профспілок області, П.Л. Штутмана, голови обласної організації роботодавців, за участю членів Ради та М.О. Рішняка, начальника відділення НСПП в Кіровоградській області (далі – Відділення), О.Ю. Крайносвіт, заступника начальника Відділення – завідувача сектора правового забезпечення.
   З другого питання порядку денного: «Про взаємодію відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області з органами місцевої влади, місцевого самоврядування, організаціями профспілок і роботодавців з метою попередження виникнення та врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів)» доповідав М.О. Рішняк.
У своїй доповіді він зазначив, що Національна служба посередництва і примирення (НСПП) є постійно діючим державним органом, утвореним Указом Президента України відповідно до Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" з метою сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів), здійснення заходів із запобігання виникненню спорів, страйків та колективних припинень роботи, інших акцій соціального протесту.
   Інформував, що Національну службу посередництва і примирення очолює Олександр Ярославович Окіс, кандидат наук з державного управління, заслужений працівник освіти України.
   Відділення НСПП в Кіровоградській області є структурним підрозділом НСПП. У своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про порядок вирішення  колективних трудових спорів (конфліктів)" від 3 березня 1998 року № 137/98-ВР (далі – Закон), іншими законами  України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98, із наступними змінами та доповненнями, наказами і розпорядженнями НСПП та Положенням про відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області, затвердженим наказом НСПП від 12.01.2001 року №20, із змінами, внесе¬ними  наказом  НСПП від 17.01.2002 року № 19.
   Діяльність Відділення спрямована на вирішення завдань держави, визначених ст. 15 Закону, доручень Президента, Голови НСПП, Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації.
   Основний принцип діяльності НСПП визначений в преамбулі Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».
   Він вказує на те, що регулюючий вплив цього державного органу має бути спрямований на здійснення взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), що виникли між ними. Встановлення, налагодження та здійснення такої взаємодії.
   Сприяння примиренню конфліктуючих сторін правовими методами згідно із вищезазначеним Законом та іншими нормативно-правовими актами може бути досягнуто у взаємодії з народними депутатами України, центральними та місцевими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, організаціями профспілок і роботодавців та громадянами.
   Загальними правовими підставами такої взаємодії відділення НСПП в Кіровоградській області є  положення Закону України «Про соціальний діалог в Україні», яким зокрема розкривається поняття соціального діалогу як процесу  визначення   та   зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень сторонами/учасниками соціального діалогу,  які представляють  інтереси працівників,  роботодавців  та  органів виконавчої влади і органів місцевого  самоврядування,  з  питань  формування  та   реалізації державної   соціальної   та   економічної   політики,  регулювання трудових, соціальних, економічних відносин». Оскільки взаємодія заснована на інформаційних відносинах, то вона має будуватися відповідно до вимог Законів України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації».
   Уповноважують Відділення на здійснення взаємодії норми спеціального Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», яким зокрема передбачено залучення до участі у примирних процедурах народних депутатів України, представників державної влади та органів місцевого самоврядування.
   Взаємодія відділення НСПП в Кіровоградській області з обласною державною адміністрацією та районними державними адміністраціями ґрунтується на нормах Законів України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» та «Про місцеві державні адміністрації». Зокрема, пунктом 5 ст. 24 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що місцеві державні адміністрації беруть участь у веденні колективних переговорів та укладенні територіальних тарифних угод, вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів).
   Законодавчою підставою взаємодії Відділення з органами місцевого самоврядування крім норм спеціального Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» є норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпунктом 9) пункту б) частини 1 ст. 34 якого органи місцевого самоврядування наділені делегованими повноваженнями щодо участі у веденні колективних переговорів та укладенні територіальних тарифних угод, вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) щодо підприємств, установ, та організацій, розташованих на відповідній території; реєстрації колективних договорів і угод, здійсненні контролю за їх виконанням.
   Як місцеві державні адміністрації так і органи місцевого самоврядування розглядаються Відділенням як потенційні суб’єкти соціального діалогу та можливі сторони колективного трудового спору, що обов’язково враховується при здійсненні взаємодії.
   Зважаючи на те, що повноваження організацій профспілок та організацій роботодавців визначені Законами України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та  «Про організації роботодавців» Відділення будує співпрацю з ними з огляду на їх повноваження визначені цими Законами та можливість їх бути сторонами соціального діалогу та колективного трудового спору.
   Форми і методи взаємодії відділення НСПП в Кіровоградській області конкретизовані шляхом укладення Угод про співпрацю з:
   -    Головним управлінням праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації;
   -    Федерацією профспілок Кіровоградської області;
   -    Організацією роботодавців Кіровоградської області;
   -    Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області.

   Відділенням налагоджено ефективну взаємодію з Кіровоградською обласною державною адміністрацією і обласною радою, Федерацією профспілок Кіровоградської області, обласною організацію роботодавців Кіровоградської області, Головним управлінням праці та соціального захисту населення Кіровоградської ОДА, Головним управлінням житлово-комунального господарства Кіровоградської обласної державної адміністрації іншими структурними підрозділами ОДА, територіальною державною інспекцією праці у Кіровоградській області, Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області, сектором з питань банкрутства у Кіровоградській області Державного департаменту з питань банкрутства, Головним управлінням статистики у Кіровоградській області Кіровоградською, Знам’янською, Олександрійською, Світловодською та іншими міськими радами, Бобринецькою, Добровеличківською, Кіровоградською, Маловисківською, Світловодською, Устинівською та іншими РДА,  прокуратурою Кіровоградської області.
   З вищезазначеними суб’єктами соціального діалогу Відділення постійно здійснює взаємний обмін інформацією про стан соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах, організаціях області, забезпечує своєчасне реагування у випадках загострення стану соціально-трудових відносин та вжиття вичерпних заходів з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів та поліпшення стану соціально-трудових відносин.
   На виконання Доручення Президента України від 29.06.2010 року №1-1/1378, доручення голови Національної служби посередництва і примирення від 01.07.2010 року № 01-01/17 щодо своєчасної виплати працівникам заробітної плати  Відділення постійно приймає участь у роботі:
   - обласної комісії з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати податків, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат;
   - Кіровоградської міської комісії з питань своєчасності виплати заробітної плати та інших соціальних виплат;
   - Кіровоградської міської робочої групи з питань легалізації виплати зарплати і зайнятості населення;
   - засіданнях районної робочої групи з питань легалізації і своєчасності виплати заробітної плати, зайнятості населення, погашення заборгованості із заробітної плати та інших соціальних виплат Кіровської районної у м. Кіровограді ради;
   - засіданнях тимчасової робочої групи з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати та інших соціальних виплат, легалізації заробітної плати та «тіньової» зайнятості населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради, інших консультативно-дорадчих органах обласного, районного або міського рівня.
   На Доручення Голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 21.01.2011 року № 27-12/1 Відділення приймає участь у засіданнях  Світловодської районної і міської комісій з питань своєчасності виплати заробітної плати та інших соціальних виплат та робочої групи з питань легалізації заробітної плати та «тіньової» зайнятості населення (17).
   В рамках реалізації Закону України «Про соціальний діалог в Україні» у взаємодії з районними державними адміністраціями  з метою підвищення правової культури учасників соціального діалогу проводяться наради-семінари з питань поліпшення стану соціально - трудових відносин, поглиблення соціального діалогу та вирішення конфліктних ситуацій між найманими працівниками і роботодавцями на підприємствах, установах і організаціях області відповідно до чинного законодавства.
   Так, зокрема, такі наради - семінари проведені в Маловисківському, Добровеличківському, Світловодському, Кіровоградському, Устинівському районах та погоджено з головою Бобринецької районної державної адміністрації питання щодо проведення такої наради – семінару за участю управління праці та соціального захисту населення, інших структурних підрозділів РДА, Бобринецької районної ради, Бобринецького районного управління юстиції, координаційної ради профспілок, галузевих організацій профспілок та роботодавців Бобринецького району.
   З початку поточного року за сприянням Відділення у взаємодії з Кіровоградської обласною державною адміністрацією, Кіровоградською обласною радою, районними державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування, організаціями профспілок та роботодавців сторонами соціального діалогу вирішено та знято з реєстрації 4 із 8 спорів, які перебувають у провадженні Відділення (1 спір – на територіальному, 3 – на виробничому рівнях) та 13 вимог найманих працівників, з яких 8 вимог (61,5%) стосувалися погашення заборгованості із виплати заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати. Усунуто 14 із 23 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин.
   Проведений аналіз причин виникнення спорів та випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин свідчить, що одним з основних конфліктогенних чинників залишається заборгованість із заробітної плати, несвоєчасна виплата поточної заробітної плати.
   Упродовж січня-жовтня 2011 року в результаті спільних заходів, здійснених відділенням НСПП в Кіровоградській області у взаємодії з Кіровоградською обласною державною адміністрацією та іншими суб’єктами соціального діалогу у ході сприяння вирішенню колективних трудових спорів та запобігання їх виникненню, погашено заборгованості із виплати заробітної плати, що була основною причиною виникнення колективних трудових спорів та випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин  (далі – СТВ) в сумі 5,3 млн. грн., що становить 53,2% від загальної суми боргу (10,04 млн. грн.), яка стала причиною виникнення колективних трудових спорів та дестабілізації стану СТВ.
Питання взаємодії відділення НСПП в Кіровоградській області з Кіровоградською обласною державною адміністрацією і обласною радою, Федерацією профспілок Кіровоградської області, обласною організацію роботодавців Кіровоградської області  висвітлюється на офіційному сайті Національної служби посередництва і примирення, відділення НСПП в Кіровоградській області та в Бюлетені Національної служби посередництва і примрення, друкованих засобах масової інформації
Аналіз практики застосування заходів спрямованих на поліпшення трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), їх прогнозування та вирішення свідчить, що ефективність такої роботи можлива лише за умови конструктивної взаємодії усіх зазначених суб’єктів соціального діалогу.

Категорія: Статті, виступи, інше | Переглядів: 68 | Додав: ВідділенняНСПП | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright MyCorp © 2018
Календар
«  Березень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Пошук