22 Лютого 2018, Четвер, 22:23
ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ
Відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області

Вул. Архітектора Паученка, 64/53, кім. 204, місто Кропивницький, 25006
Тел./факс (0522) 32-04-34      E-mail: kpnspp@ukr.netГоловна
· RSS
Меню сайту
Каталог
ПОТОЧНІ НОВИНИ [543]
Звіти про роботу Відділення [13]
Статті, виступи, інше [22]
Адреси Відділень НСПП [1]
Форма входу
Статистика

Календар свят України. Граматика української мови

 
Головна » 2013 » Травень » 4 » Соціальний діалог у дії
15:45
Соціальний діалог у дії

Світлана Скалько, голова Кіровоградської
обласної організації профспілки
працівників освіти і науки України

Соціальний діалог у дії

   Підвищення рівня якості соціальних стандартів життя і добробуту людей можливо в умовах стабільності в сфері праці, яка досягається через соціальний діалог між соціальними партнерами, як на державному, так і на місцевому рівнях.
   Законодавчою основою для цього є Закони України «Про соціальний діалог в Україні», «Про колективні договори і угоди», «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про освіту» тощо, які забезпечують правове підґрунтя для соціальної стабільності, як умови здійснення реформ, в тому числі і в галузі освіти. Досягнення позитивних результатів в сфері соціально-трудових відносин вимагає від усіх причетних обізнаності із законодавством, його правильного тлумачення і застосування, високого рівня правосвідомості. Досить важливим є вміння і бажання сторін соціального діалогу будувати відносини на принципах взаємної поваги до позиції іншої сторони, незалежності і рівності, готовності до компромісу.
   Разом з тим, на практиці, незнання найманими працівниками своїх прав та гарантій їх здійснення, несвоєчасне включення в процес урегулювання суперечностей з роботодавцем лідерів первинних профорганізацій, уповільнена дія виборних органів вищих структурних ланок профспілки все ж призводить до виникнення соціальної напруженості на ґрунті неправомірних дій роботодавця (власника або відповідного вищестоящого органу управління).
   За такої ситуації на допомогу приходять фахівці відділення Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області (далі - Відділення).
   Саме начальник Відділення Рішняк Микола Олексійович, його заступник Крайносвіт Оксана Юріївна, головний спеціаліст сектору правового забезпечення Іващенко Леонід Леонідович досить толерантно, професійно і кваліфіковано у випадку виникнення соціальної напруженості та можливості переростання її у соціальний конфлікт сприяють поновленню соціального діалогу між найманими працівниками і роботодавцем.
   Як правило, врегулювання соціально-трудових відносин шляхом усунення дестабілізаційних чинників на доконфліктній стадії в інтересах працівників здійснюється Відділенням у взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілковими органами.
   Основними чинниками конфліктогенного характеру в галузі освіти Кіровоградської області, які тривалий час провокують ускладнення стану соціально-трудових відносин та виникнення колективних трудових спорів переважно є питання щодо виплати:
   - допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту»;
   - відряджень при направленні працівників на курси підвищення кваліфікації, в тому числі до обласного інституту післядипломної педагогічної освіти для проходження курсів підвищення кваліфікації;
   - допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу навчально-допоміжному, обслуговуючому, медичному персоналу закладів освіти;
   - заробітної плати вчителям, які викладають 2 і більше навчальних предмети відповідно до чинного законодавства;
   - грошової винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків у розмірі посадового окладу, відповідно до Закону України «Про освіту», Галузевої та обласної  угод педагогічним працівникам закладів освіти;
   - одноразової допомоги в розмірі посадового окладу (ставки заробітної плати) за рахунок коштів закладів освіти на умовах колективних договорів та угоди працівникам при виході на пенсію;
   - забезпечення законодавчо встановлених гарантій на безоплатне житло з опаленням та освітленням в сільській місцевості;
   - оздоровлення вчителів у санаторії-профілакторії під час проходження курсів підвищення кваліфікації на базі обласного інституту післядипломної освіти, аналогічно досвіду більшості областей України як передбачено державною програмою «Учитель»;
   - створення належних умов праці, побуту, відпочинку, забезпечення медичного обслуговування, оплати праці та її стимулювання відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту» та Закону України «Про оплату праці»;
   - необґрунтована реорганізація або ліквідація закладів освіти тощо.
   Так, на початку 2011-2012 навчального року освітянські управління активно взялись за впровадження нового типового положення «Про атестацію педагогічних працівників» (далі – Положення), але при цьому забули, що Законом України «Про освіту» (ст. 57) передбачено проходження атестації 1 раз у 5 років, а відповідно і введення норм Положення потрібно було здійснювати впродовж періоду до 2016 року. Внаслідок непродуманих дій у значній частині районів області освітяни втратили у заробітній платі значні суми (1 тис. грн. і більше). Кіровоградська обласна організація профспілки працівників освіти і науки України (далі – обласна організація Профспілки), у взаємодії з Відділенням активно сприяли поновленню прав учителів на оплату праці відповідно до обсягу і якості наданих освітніх послуг.
   На звернення обласної організації Профспілки Відділення активно сприяло вирішенню питання оплати праці більше ніж півтисячі працівників галузі освіти області відповідно до чинного законодавства. Безумовно, у окремих районах і містах, зокрема у Вільшанському районі і м. Світловодську уповноважені найманими працівниками організації профспілки ініціювали реалізацію їх права на вирішення колективного трудового спору. Так, завдяки активному сприянню з боку Відділення вимоги щодо оплати праці вчителям, які викладають два і більше предмети у Вільшанському районі були виконані відділом освіти на стадії до виникнення колективного трудового спору, а в м. Світловодську шляхом примирних процедур під час вирішення спору. За що біля 200 вчителів висловлюють вдячність Національній службі посередництва і примирення.
   Члени тисячі первинних та 25 територіальних профспілкових освітянських організацій області, їх профспілковий актив завдяки активній взаємодії з Відділенням, його правоосвітницькій діяльності, активній участі спеціалістів Відділення у загальнообласних заходах: пленумах, науково-практичних конференціях, круглих столах, навчанні профспілкового активу тощо, належним чином володіють порядком реалізації визначеного статтею 2 КЗпП України права на вирішення колективних трудових спорів та досягли достатньо високого рівня правосвідомості.
   На звернення профспілкових лідерів за порадами, консультаціями, сприянням, Відділення вчасно надає роз’яснення організаційно-правового характеру, а в разі необхідності надсилає відповідні рекомендації місцевим органам влади та органам місцевого самоврядування.
Зокрема, Світловодський міський комітет профспілки працівників освіти і науки України двічі упродовж останніх трьох років шляхом вирішення колективного трудового спору, при правовому супроводі спеціалістів Відділення, досягав позитивних результатів.
   Показовим є колективний трудовий спір між найманими працівниками закладів освіти міста Знам’янка Кіровоградської області та відділом освіти виконавчого комітету Знам’янської міської ради Кіровоградської області, який виник у 2012 році. 67,0% із висунутих вимог стосувались питання укладання чи зміни колективного договору, угоди.
   Відділенням уже на стадії до виникнення спору були надані всі необхідні усні та письмові роз’яснення щодо формування і затвердження вимог та визначення представницького органу, порядку ведення конференції працівників закладів освіти. В подальшому було забезпечено ефективний правовий і організаційний супровід розгляду та вирішення спору. Створено примирну комісію по розгляду КТС, проводились консультації зі спірних питань, надавались рекомендації щодо їх розв’язання.
   В подальшому при посередництві Відділення зі сторонами спору регулярно проводились узгоджувальні зустрічі за участю Знам’янської міської ради, управління освіти і науки Кіровоградської ОДА.  
   В результаті вжитих заходів по сприянню вирішення спору було досягнуто домовленості між відділом освіти виконавчого комітету Знам’янської міської ради Кіровоградської області та Знам’янським міським комітетом профспілки працівників освіти і науки щодо вирішення висунутих вимог та колективного трудового спору.
   І таких прикладів чимало.
   Отже, 15-річний ювілей Національна служба посередництва і примирення її керівництво і спеціалісти, у тому числі Відділення зустрічають з вагомим доробком, великою повагою тисяч трударів Кіровоградщини за сприяння у реалізації їх прав на працю в умовах верховенства права і законності.
   Освітяни Кіровоградської області висловлюють привітання і найкращі побажання Голові Національної служби посередництва і примирення, всім її відділенням, спеціалістам і окремо відділенню Національної служби посередництва і примирення в Кіровоградській області, з 15-річчям з дня заснування! Висловлюють свою глибоку переконаність у необхідності такої Служби, діяльність якої носить загально соціальний характер, забезпечує в сфері праці стабільність – необхідну умову формування нових соціально-економічних відносин у державі. Адже удосконалення соціально-економічних відносин відбувається комплексно, у тісному зв’язку з соціально-трудовими відносинами, з розвитком відносин між сторонами соціального діалогу задля добробуту народу, забезпечення соціальних гарантій для всіх прошарків населення, захисту прав та інтересів суб’єктів трудових відносин.

Категорія: Статті, виступи, інше | Переглядів: 68 | Додав: ВідділенняНСПП | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Copyright MyCorp © 2018
Календар
«  Травень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук